Masáže














.

Specializujeme se především na klasické sportovní a rekondiční masáže  s využitím baněk a hřejivých obkladů. Naším cílem je Vaše maximální spokojenost...




Klasická masáž


Jedná se o masáž odstraňující únavu a posílení regenerace organismu. Odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Napomáhá lepšímu prokrvení a návratu žilní krve a mízy z periferií do oběhového centra.

Klasická masáž způsobuje značné prokrvení především svalového a vazivového aparátu, ale druhotně i vnitřních orgánů. Dochází při ní ke zrychlení výměny látkové, vytlačení odpadních, balastních látek (např. solí vápníku, kyseliny mléčné, vody…) do kapilárního a lymfatického řečiště. Ztuhlý svalový systém reaguje uvolněním jednotlivých vláken, povolením spazmů. Nastupuje celková regenerace organismu, odstranění únavy, pocit lehkosti a volnosti těla (hlavně při celkové masáži). Klasická masáž může prospět i kloubům díky prokrvení a vybalancování svalových skupin klouby fixujících. Je třeba dodat, že masáž neposiluje svaly, pouze je může připravit na lepší výkon právě díky výše zmíněnému. Každou dekádou je, bohužel, zhruba deset procent svaloviny přeměněno na vazivo. Ke zpomalení tohoto procesu přispívá především pohybová aktivita a klasická masáž.

U klasické masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech. Upřednostňuje se masáž celková, ale nejčastěji se používá masáž zad a šíje.


Účinky masáže


Rozlišujeme tři druhy účinků masáže – mechanický, biochemický a reflexní.


Mechanický účinek masáže spočívá v tom, že podporujeme návrat odkysličené krve zpět směrem k srdci. To znamená, že se krev, která odevzdala cenné živiny do periferních míst našeho těla, pomocí masáže rychleji vrací k srdci, kde se opět okysličuje a nabírá látky potřebné pro výživu celého organismu. Urychlujeme tak celkovou regeneraci organismu.


Druhý účinek masáže je biochemický. Při dobře prováděné masáži dochází ke změnám i na povrchu kůže. Masáž aktivuje chemické látky (acetylcholin a histamin) našemu tělu vlastní, které jsou v nižší koncentraci. Tyto látky způsobí roztažení povrchových vlásečnic, které jsou uloženy pod kůží a ty se pak naplní krví a dochází ke zčervenání kůže. Reflexně působíme na vnitřní orgány díky plaku na reflexní plosky, které jsou po celém těle.


Vhodně zvolenými masážními hmaty a prostředky dosahujeme odezvy nejen v místě působení, ale i v místech vzdálených a následně tak i v celém organismu. Z tohoto pohledu tak můžeme hovořit o účincích místních, vzdálených a celkových.


 

Místní účinky


Masáž urychluje odstraňování povrchové zrohovatělé vrstvy pokožky, dochází ke zvýšené sekreci potních a mazových žláz


Podporujeme návrat žilní krve do srdce a urychlujeme vyprazdňování lymfatických cév


Rozšířením kapilár se zvyšuje prokrvení, přísun kyslíku a urychluje se tak látková výměna


Snižuje se svalové napětí


 

Vzdálené účinky


Působením na nervová zakončení na povrchu těla vyvoláváme odezvu na vzdálených místech. Jedná se o reflexní účinky masáže, které se projevují změnou prokrvení a zlepšením činnosti hluboko uložených orgánů.


 

Celkové účinky


Jsou příznivě ovlivňovány nervové funkce


Zvyšuje se látková výměna


Nastává změna vnitřního prostředí organismu a činnosti žláz s vnitřní sekrecí


Masáž celkově uvolňuje a navozuje pohodu


 

Indikace (doporučení) klasické masáže


Při bolestech  pohybového ústrojí způsobených sedavým zaměstnáním nebo naopak   zvýšenou fyzickou zátěží

V rekonvalescenci po těžkých chorobách

Při chronických revmatických onemocněních

Při chronických onemocnění dýchacího systému

Při zácpě

U chorob pohybového aparátu

Po některých úrazech a operacích


 

 

Kontraidikace (kdy masáž neprovádíme)


Při stavech mimořádné unavenosti až vyčerpanosti a stavech vyžadujících klid na lůžku

Při horečnatém, akutním zánětlivém a infekčním onemocnění a při podezření na ně

Na kůži postižené chronickým zánětem hnisavým nebo plísňovým

V místech čerstvého poranění a porušení celistvosti kůže

V místech křečových žil a bércových vředů a u zánětu žil

Kratší dobu než 2-3 hodiny po jídle

Při nádorových onemocněních

Při krvácivých chorobách, u pokročilé aterosklerózy a osteoporózy

Při chorobách dutiny břišní, jako jsou průjmy a krvácení do stolice

Masáž břicha při graviditě, dva měsíce po porodu a při menstruaci